Тъй като всички обекти на Illustrator имат вектори, много по-лесно е да създавате динамични ефекти от основните форми. Градиентите могат да бъдат приложени към една единствена форма или могат да бъдат създадени чрез смесване на множество форми заедно.
Ще покажа последната техника, използвайки малък трик, известен като Blend Tool. Това е много просто след като научите как да промените настройките и да накарате градиентите да работят по предназначение.
Отворете Adobe Illustrator и създайте нов празен документ. Сега нарисувайте форма, като квадрат или кръг, или дори нещо по-детайлно като многоъгълник. Променете цвета за попълване на нещо различно от бяло така, че да можете да го видите.
Трябва също така да премахнете контура от формата така, че той просто да има плътен цвят. Сега нарисувайте друга форма в настоящата форма - тя може да бъде по-голяма или по-малка. Ако е по-голяма, тогава ще трябва да намерите другата форма и да кликнете с десен бутон на мишката върху Arrange> Bring to Front.
Сега можем да преместим по-малката форма към центъра на по-голямата форма и да смесим цветовете заедно.
Изберете инструмента Blend от панела с инструменти, като кликнете върху иконата или натиснете бързия клавиш на клавиатурата - W.
Ако искате ръчно да създадете ефект на размазване, трябва само да кликнете в двете форми, за да създадете замъглена граница. Можете да добавяте точки към ефекта на размазване за манипулиране или ръчна редакция.
Може да го зададете в лентата от менюто Object> Blend> Make.
И двете техники изпълняват точно същото нещо, като запазват двете форми отделни.
Ако искате да редактирате ефекта на размазване, ще трябва да смесите опциите за размазване от палитрата с инструменти. За целта просто щракнете двукратно върху инструмента Blur, който отваря диалоговия прозорец Blend Options.
Трябва да се отбележи, че опциите за смесване са донякъде незначителни. Можете да добавите допълнителни точки в градиента или да манипулирате как се извършва смесването. Но като цяло ще искате да упражнявате този ефект самостоятелно в реални проекти, за да видите как изглеждат те.
Като си поиграете с различните стойности ще научите как да използвате най-добре този инструмент. Това е много различно от инструмента за градиент, защото работи въз основа на пътя на вътрешната форма.
Например, ако добавим друг по-сложен елемент във вътрешния път, можем да манипулираме формата на градиента. Това ви позволява да развивате по-детайлни обекти и многостранни многоъгълници с лекота.
Имайте предвид това за бъдещи векторни проекти, когато създавате икони, знаци или дори лога. Може дори да опитате да намалите прозрачността на външната форма, за да получите ясен прозрачен градиентен ефект при манипулиране на пътя.
Илюстраторът е като всяка програма на Adobe, тъй като изисква практика и търпение. Колкото повече се опитвате толкова повече ще научите.
Това е първият ми урок. Ако ви е харесал, следете следващите ми уроци и ще видите колко бързо ще подобрите уменията си.